DEMİREL “BU İKTİDARI KOVALAYA KOVALAYA KEŞAN’A KADAR GETİRDİM SİZE BIRAKIYORUM”

Önkal Kılavuz

DEMİREL “BU İKTİDARI KOVALAYA KOVALAYA KEŞAN’A KADAR GETİRDİM SİZE BIRAKIYORUM”

Önkal Kılavuz

Medya Keşan
Medya Keşan
19 Ocak 2022 Çarşamba 10:27
DEMİREL “BU İKTİDARI KOVALAYA KOVALAYA KEŞAN’A KADAR GETİRDİM SİZE BIRAKIYORUM”

‘Bu şapkayı millet yarattı gardeşim’ sözü ile siyaset tarihine damga vuran rahmetli Süleyman Demirel, 8 Kasım 1968’de AP (Adalet Partisi) Ankara İl Kongresinde halk için; “Kimse beni yanlış çıkarmak için; bakalım yollar yürümekle eskir mi diyerek daha fazla yürümemiştir” diye geliştirmiştir. Demirel kovalama söylemini 42’nci Hükümet (1978-1979) yani Ecevit dönemine hitaben kullanmıştır. 1978 yılında Keşan’a gelen Süleyman Demirel, Tekel Meydanı’nda başlıktaki sözlerle birlikte ölen AP Edirne Milletvekili İlhami Ertem’in yerine 14 Ekim’de yapılacak seçimde AP adayı Ahmet İnceoğlu’nu Ankara’ya gönderilmesini istedi.

İktidarı eleştiren Demirel, Keşan’a liseyi açtığını Edirne’ye Üniversiteyi getirdiğini söylerken; “Bu hizmetlerde DP ve AP’nin damgası asla inkar edilemez” dedi. Enez Limanı açılışına beraberinde hükümet ortağı Erdal İnönü ve Edirne Milletvekili Evren Bulut ile gelen Başbakan Demirel, “Keşan il olmalı” pankartını görünce sadece ‘o, elinde kalsın’ sözleri hala kulaklarımda çınlıyor. 1990 yılında Saddam’ın Kuvyet’i işgali sırasında o dönemi İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu yanında olduğum sırada Keşan stadında helikoptere binmeden önce ‘beni hemşeriniz olarak kabul edin il olmanız için elimden geleni yapacağım’ demişti. MAL ADAMAKLA TÜKENMEZ ÖYLE OLDU

Demirel’in kovalama sözüne şimdi de AKP Genel Başkanı katılmış oldu. Sokaklara çıkmak isteyenlere seslendi; “Sonuna kadar kovalarız 15 Temmuz’da çıkanlar derslerini aldılar” dedi. Anlaşılan siyasette kovalamaların sonu gelmeyecek gibi görünüyor. Okurlarımız ne söyler söz hakkını onlara bırakıyorum. Demirel ve Ecevit’i anmış oldum, Ruhları şad olsun.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol