Geçen hafta Eğitim-İş Keşan Temsilciliğinden bir açıklama geldi. Keşan Temsilciliği Başkanı Erol Yazla, yazılı açıklamasında yandaş sendikanın kendi atama erki yerine koyduğunu dile getirmiş. Yazla, “İlçemizde de eğitim kurumlarına yandaş yönetici görevlendirme hevesi, birilerine yaranma arzusunun etkileri görülmektedir. Öyle ki kendi çıkardıkları yönetmelikleri bile görmezden gelerek puan üstünlüğü hiçe sayılmakta ben yaptım oldu mantığı ile yönetici atama ve görevlendirmeleri tüm hızıyla devam etmektedir” şeklinde de açıklamasında ifadelere yer vermiş.
Sendika bu açıklamaya neden gerek duymuştur sizce? Demek ki Keşan’da Milli Eğitim çatısı altında atamalar ile ilgili bir sıkıntı var. Ancak sendika genel bir açıklama yapmış. Açıklamaya neden olan konu maalesef anlatılmamış. Yandaş sendika üzerinden bir içerik sunulmuş bize ama olayı az çok bilen birisi olarak yeterli bulmadım açıklamayı. Yandaş sendikanın siyasilerin elinde ne hallere düştüğünü hepimiz okuyor, seyrediyoruz.

Neyse açıklamaya neden olaya gelelim. Geçen ay Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir kuruma görevlendirme ile bir müdür atanıyor. Bu kurumun adını vermeyeceğim. İpuçlarından hangi kurum olduğunu siz de anlayabilirsiniz. Geçen yıl bu kurumun iki müdürü birbirini şikayet ediyorlar. İkisi de soruşturma geçiriyor. Ha bu arada birbirini şikayet eden iki müdür de hükümete yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir-Sen sendikasına üye olduğu da biliniyor. O dönem yeni gelen müdür, eski müdürü kurumda gördüğü usulsüzlüklerden dolayı şikayet ediyor. Yapılan soruşturmalar sonrası belli cezalar veriliyor, eski müdür öğretmenliğe geri dönüyor. Sonra eski müdür, bu sefer de yeni müdürü şikayet ediyor. Bu şikayetten yeni müdüre de ceza veriliyor. O da müdürlükten öğretmenliğe dönüyor. Az çok bu kurumun neresi olduğunu anladığınızı düşünüyorum.
Neyse, aradan uzun bir zaman geçiyor. Bu zaman zarfında kurumda müdür yardımcısı olan öğretmenimiz görevlendirme ile müdürlük görevini yerine getiriyor. Yani Eğitim Bir-Sen’li müdürlerin ardından Eğitim-İş’li müdür yardımcısı müdürlük görevini yerine getiriyor. Daha sonra, geçen ay Eylül ayının ortalarına doğru yeni bir görevlendirme ile müdür atanıyor. Yeni atanan müdür de Eğitim-İş’li. Buradan benim anladığıma göre o kurumun başına Eğitim Bir-Sen’li bir müdür adayı maalesef bulunamıyor.
Yazımıza konu olan olay şimdi başlıyor. Aldığım duyuma göre yeni müdürü, atandıktan sonra AK Parti Keşan İlçe Yönetiminden bir yönetici (Bu yönetici daha önce de önemli görevlerde bulundu AK Parti adına) ziyaret ediyor. Ziyaret sırasında gözüne Eğitim-İş takvimi ilişiyor. (Bu takvim bu arada 1 yıldır o duvarda duruyormuş.) Takvime tepki gösteriyor. Sonra kurumdan ayrılıyor. Ondan sonra Eğitim-İş Keşan Temsilciliği yeni müdüre ‘hayırlı olsun’ ziyareti gerçekleştiriyor. Sosyal medyadan ‘hayırlı olsun’ ziyaretini paylaşıyorlar. Paylaşım çok etkileşim alınca siyaseten gelen baskılar meyvesini veriyor ve çiçeği burnunda Eğitim-İş’li müdürün istifası isteniyor.

Yazımın başına dönersem; aslında ben Eğitim-İş’ten olayın iç yüzünü anlatan bir içerik beklerdim ancak genel ifadelerin olduğu bir açıklamayla yetinmişler Eğitim-İş’in açıklamasını bu noktada yeterli olmadığından dolayı bir eleştiriyi de onlara yapıyorum.

Şimdi bu olaylar cereyan ederken Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun istifayı engellemek için bir etkisi olup olamayacağı ile ilgili bir fikir ulaştı bana. Ben de aradım Başkan Helvacıoğlu’nu, durumu anlattım şaşkınlığını gizleyemedi. Konuyla ilgileneceğini belirten bir hava hissetim. Ama geçen günler içinde değişen bir şey olmadı. Eğitim Belediyeciliğine güvendiğim için ben de yanıldım. Bu eleştiriyi de kendime yapıyorum.

Şimdi bu kuruma sendikası uygun bir müdür aranıyor.

Sonuç olarak Keşan İlçe Milli Eğitim’de böyle bir atama yaşandı. Ben eğitimci bir aileden geliyorum. Bu yaşananları gördükçe geleceğe olan umutlarım zedeleniyor. Siyaset, eğitimin daha iyi olması için gerekli önlemleri alır, gelişmesi için gerekli düzenlemeleri oluşturur. Siyaset kendinden olmayana eziyet etme sanatı değildir.

Bir sözüm de Keşan’daki muhalefet parti ilçe yöneticilerine olacak! Bu konuları sizlerden ne zaman duyacağız? Ne zaman Keşan Halkının gerçek sorunlarını konuşacaksınız? Genel başkanlar nezdinde muhalefete yakışır bir yerel muhalefet bekliyor Keşan Halkı sizden.

Yıl olmuş 2021 biz nelerle uğraşıyoruz. Keşan’a hiç yakışmıyor. Çocuklarının eğitimi için varını-yoğunu veren velilere karşı bunu yapmayın. Sendikasından dolayı öğretmenler bu davranışları hakketmiyor.

Fakir Baykurt’un dediği gibi ‘Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir.’

Öğretmenler de mesleklerinin kudretini, önemini değerini bilsinler; Mustafa Kemal Atatürk, ‘Öğretmenler, yeni nesil, sizin eseriniz olacak!’  sözünü neden öğretmenlere söyledi dersiniz bu sözü müteahhitlere de söyleyebilirdi. Gazetecilere niye söylemedi? Örneğin.

Siyasetin asli görevine dönmesi, Keşan’a yakışanın yapılması umuduyla…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol