26 Eylül 2020 Cumartesi  

AK PARTİ KEŞAN’DA NELER OLUYOR? (2)

Keşan’ın Minaresi yazı dizisini Cuma günleri planladığımı geçen hafta söylemiştim ancak bu haftaya mahsus 1 günlük bir gecikmeyle Cumartesi yayınlayacağım. Bu küçük gecikmeyi duyurduktan sonra konuya geçiyorum.

Ak Parti Keşan’da Neler Oluyor? (2)

AK Parti Keşan’da neler oluyor konulu yazımızın 2. Bölümünde AK Parti’nin Keşan’daki FETÖ ile mücadelesini ve bununla ilgili ne sonuç aldığını ve seçimin ertelenmesinden sonra İlçe Başkan Adaylarından birisinin neden FETÖ vurgusu yaptığını işleyeceğiz. Yazımızın 1. Bölümünde AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı seçiminin 12 Eylül 2020 tarihinde yapılması planlamışken seçime 3 gün kala ertelenmesi öncesi ve sonrasını kısaca anlatmıştım.

Geçen haftanın öne çıkan iki düşüncesi şuydu: AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba ile AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun aday savaşları sonucu yeni bir listenin çıkması ve vekil Aksal’ın müdahalesiyle seçimin ertelenmesi ile sonuçlanan bir süreci aktarmıştım.

Peki, seçim ertelendikten sonra neler oldu? Büyük bir tepki vardı. Haliyle. Bu tepkiler 15 Temmuz 2016 tarihinde askeri kalkışması sonrası FETÖ’ye karşı Keşan’daki AK Partililerin o geceki mücadele fotoğraflarıyla protesto edildi.

İlginç değil mi? 4 yıl geçmiş olmasına rağmen ertelenen bu seçim sonrası bu fotoğraf neden paylaşıldı? Ve paylaşılan bir fotoğrafın altına AK Parti Keşan İlçe Başkanı olan bir aday, neden ‘Biz daha FETÖ’cüleri temizleyemedik’ şeklinde yorum yazmıştı? Bu erteleme FETÖ’ye mi bağlandı?

O zaman biraz hafızalarımızı tazeleyelim.

Güven: FETÖ, AK Parti içinde, kamuda ve STK’larda var

4 Ağustos 2016 tarihli yerel gazetelerde manşetlere taşınan bir haber vardı. Haberin kahramanı 15 Nisan 2010 ile 30 Eylül 2011 tarihleri arasında AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı yapan Muzaffer Güven. Güven, 15 Temmuz 2016 tarihindeki FETÖ kalkışmasının ardından yaptığı açıklamada AK Parti Keşan içinde FETÖ terör örgütüne destek verenlerin olduğunu söylemişti. Haberin detaylarına girdiğimizde Güven, FETÖ’nün Keşan’da kamuda ve STK (Sivil Toplum Kuruluşu)’larda yer aldığını ifade etmiş ve FETÖ’nün tarihsel gelişimi hakkında da bilgi vermiş. FETÖ’nün bu kanlı darbesini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sokağa çıkma duyurusuyla milletin büyük özverisiyle yendiğini belirten Güven, eğer darbenin başarılı olması durumunda bir iç savaşın yaşanacağını dile getiriyor.

Güven: Partimiz içerisinde de, ciddi bir temizlik yapılmasından yanayım

Yazısının son bölümünde Parti içindeki FETÖ’ye değinen Güven’in şu sözleri ise dikkat çekici: “Partimiz içerisinde de, ciddi bir temizlik yapılmasından yanayım. Eğer geçmiş yıllarda, milletvekili belirlenmesinde, il başkanı, ilçe başkanı ve ilçe yöneticilerinin belirlenmesinde etkili oldularsa, bugün hiç kuyruklarını kısmalarına ve bukalemun olmalarına gerek yok. Adam gibi çıkıp, istifa ederler. Eğer ülkeye zarar verecek eylemlere kalkışanlar varsa da, gerekli soruşturmaları yaşayacaklardır.”

Güven: FETÖ’cüler, ‘Bu oyu siz mi aldığınızı sanıyorsunuz?’ demişti

Haberde; Güven, “Keşan’da parti üyesi olan ve bu yapılanmaya destek veren kişi ya da kişiler var mıdır?” şeklindeki soruya “Kesinlikle vardır. Ama ‘Şu ya da bu kişidir.’ diyemem. Keşan’da ben bunları yaşadım. Keşan’da kendisini, partinin de önünde gören FETÖ’cüler vardı. 2011 genel seçimlerinde AK Parti’nin oylarında ciddi bir artış yaşanmıştı. Partinin önünde kendini gören bu FETÖ’cüler, ‘Bu oyu siz mi aldığınızı sanıyorsunuz?’ demişti. Bu ifadeyi kullanan kişiler kaçıp gitti ama biz yine buralardayız. Keşan’da da, gerek kamuda gerekse de, parti içerisinde ve STK’larda da, yer aldığına inanıyorum.”

Güven’in görev süresi bitmeden mi görevi devretti?

Güven’in sözleri böyle. Peki, Güven’i bu sözleri söyleten ne olabilirdi? Bir iddiaya göre; İlçe başkanı dönemindeyken dönemin Edirne Milletvekili ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun kendisini, Köy garajı içinde bulunan FETÖ’nün dersanesinin kapısında bırakarak en üst katına kendisiyle değil de Keşan’da partide sonra üst derecede yönetim kademesine gelecek birisiyle çıkmasının verdiği öfke olabilir mi? Bilemeyiz. En doğru bilgi kendisinde… Belki de o kişinin kim olduğunu bize söyler.

Keşan’da AK Partinin oyu 22 Temmuz 2007 seçimlerinde % 20,76’dan 12 Haziran 2011 seçimlerinde % 31,79’a çıkmıştı. Seçime giren bir ilçe başkanı olarak Güven’in, AK Parti'nin önünde kendini gören bu FETÖ’cülerin, ‘Bu oyu siz mi aldığınızı sanıyorsunuz?’ diyenlere tepkisi olacaktı.

Sonrasında da Güven, İlçe Başkanlığı görevini 30 Eylül 2011 tarihinde Ümit Torlaklı’ya bırakır. (!) Güven’in görev süresi bitmeden mi görevi devretti? Büyük ihtimal öyle oldu.

Ancak Torlaklı’nın İlçe Başkanlığı 4,5 ay sürdü. Çünkü 19 Şubat 2012 tarihinde karşısına AK Parti Keşan İlçe Başkanlığına aday olarak avukat Hakan Çevikel çıktı.

402 delegeden 378 delegenin oy kullandığı seçimde Çevikel, 214 oy alırken; Torlaklı ise 164 oyda kaldı.

AK Parti Keşan İlçe Başkanlığına avukat Hakan Çevikel seçilir.

Çevikel, DYP (Doğru Yol Partisi) Keşan Gençlik Kolları yapmış ve bu gelenekten gelmekteydi. Çevikel’in listesi de yine ağırlıklı olarak bu gelenekten gelen partilerden oluşmuştu.

Çevikel, ilçe başkanlığı döneminde 2014 yerel seçimlerini de yürütür. 8 Aralık 2013 tarihinde Keşan’da yapılan AK Parti Keşan Belediye Başkan adayı törenine Dönemin Başbakanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da gelir. ANAP (Anavatan Partisi) Keşan Gençlik Kolları Başkanlığı yapmış Mustafa Mercan Keşan Belediye Başkan adayı olarak ilan edilir. Mustafa Mercan, 2009 yerel seçimlerindeki % 24.11’den % 36,21’e çıkarır. 13 bin 415 oy alarak Mustafa Mercan, % 53,77’le Keşan Belediye Başkanı seçilen CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) adayı Mehmet Özcan’ın ardından 2. olur.

O güne kadar en yüksek oyu alan Mustafa Mercan’a altın tepside 2 makam verilir. İlki seçim olmadan Çevikel’den alınan AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı ve sonra da 1 yılı biraz geçtikten sonra milletvekilliği adaylığı. 3 Temmuz 2014 tarihinde Medya Keşan’da manşetten verdiğimiz haberde Mustafa Mercan’ın yetki belgesini dönemin AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun elinden aldığı fotoğrafı vardır. Ancak haberin devamının olduğu iç sayfada fotoğrafta 5 kişilik bir fotoğraf daha vardır. Bunlardan ikisinin adını söylemiştik. Tanıdık 2 kişi daha var o fotoğrafta. İki eski ilçe başkanı. Biri Hakan Çevikel, diğeri Ümit Torlaklı. Hani 2012 Şubat ayında 214 oy alan ve İlçe Başkanı seçilen Hakan Çevikel ile 164 oyda kalarak seçimsiz olarak 4.5 ay başkanlık yapan ve seçimi kaybeden Ümit Torlaklı. Ancak fotoğrafa baktığınızda sanki Mustafa Mercan’a ilçe başkanlığını Hakan Çevikel devretmiyor da Ümit Torlaklı devrediyor. Bu kanıya varmamda fotoğraftaki dizilim yardımcı oluyor. Fotoğrafın en solunda Hakan Çevikel, Çevikel’in sağında 2 adımlık boşluk bırakmış Ümit Torlaklı, Süleyman Soylu’yla dirsek teması şeklinde ama ve Süleyman Soylu’nun sağında da Mustafa Mercan olarak bir dizilim olmuş. En sağda birisi daha var ben onu tanıyorum. Böylece Mustafa Mercan AK Parti Keşan ilçe başkanı olur. 5 ay sonra da Mustafa Mercan’ın karşısına Savaş Pekdemir aday olarak çıkar. Mustafa Mercan, 400 delegeden 385’in katıldığı seçimde 252 delegenin oyunu alır Savaş Pekdemir de 132 oyla 2. olur. Mazbatasını alır. Görevine başlar. 7 Haziran 2015 seçimleri yapılır. Uzun bir aradan sonra AK Parti sandıktan tek başına çıkamaz. Bu süre zarfında hükümet de kurulamaz. 1 Kasım 2015 tarihinde bir seçim daha yapılır. Bu sefer Mustafa Mercan 2. Sıra adayı olarak ilçe başkanlığını 7 ay süre ile yapacak Tolga Saltık’a bırakır.

2015 yılında yapılan iki seçimde ilginçtir AK Parti, Edirne milletvekili adaylarında 2 farkı kadro ile gitmiştir. 7 Haziran’da 1. Sıra Şemsettin Emir, 2. Sıra Fatma Aksal, 3. Sıra Mustafa Okur; 1 Kasım’da ise 1. Rafet Sezen, 2. Sıra Mustafa Mercan ve 3. Sıra Fahrettin Savcı şeklinde seçime gidilmiştir. Olan Şemsettin Emir’e olmuştur. Fatma Aksal’ı da gözden kaçırmamak gerekir.

Neyse Tolga Saltık da 7 ay süre ile ilçe başkanlığını yaptıktan sonra 22 Mart 2016 tarihinde 6 adayla yapılan mülakat sonrasında 30 Mart 2014 tarihinde AK Parti’den Edirne İl Genel Meclisi seçilen Hüseyin Boyalık olur.

Devamı 29 Eylül 2020 Salı günü yayımlanacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol