Eğitim

KKTM Lisesi’nin 10 öğrencisi Okul Müdürü Mükerrem Özercan önderliğinde 7 Aralık’ta Hollanda’ya gidecek

Eğitim

KKTM Lisesi’nin 10 öğrencisi Okul Müdürü Mükerrem Özercan önderliğinde 7 Aralık’ta Hollanda’ya gidecek

05 Aralık 2014 Cuma 08:14
Eğitim
 Keşan Kız Teknik ve Meslek Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü’nün Mutfak Dalı’nda eğitim gören öğrencileri, “Balık ve Su Ürünleri İşletme Teknisyeni Yetiştirme Projesi” konusunda, dün, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlker Erarslan’ı ziyaret etti.

Saat 13.00 sıralarında Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gelen projeye katılan öğrenciler ve Okul Müdürü Mükerrem Özercan, Erarslan’a proje konusunda bilgi verdi.

İlker Erarslan da öğrencilere başarılar dileyerek, “Umarım projemiz öğrenciler açısından faydalı olur.” dedi.

2 HAFTA SÜRECEK

Gelibolu Atatürk Kız teknik ve Meslek Lisesi’nin hazırladığı, Keşan Kız Teknik ve Meslek Lisesi ile Ezine Kız teknik ve Meslek Lisesi ortak olduğu proje kapsamında, yurt dışına ziyaretler yapılacak.

Her okuldan 10 öğrenci ve bir öğretmen tarafından yürütülecek yurt dışı çalışmalarında; Gelibolu Atatürk Kız teknik ve Meslek Lisesi Almanya’ya, Ezine Kız teknik ve Meslek Lisesi İtalya’ya, Keşan Kız Teknik ve Meslek Lisesi de Okul Müdürü Mükerrem Özercan önderliğinde 10 öğrencisi ile birlikte Hollanda’ya gidecek. 2 hafta sürecek yurt dışı ziyaretleri, 7 Aralık 2014 tarihinde başlayıp, 20 Aralık 2014 tarihinde sona erecek.

PROJENİN AMACI, BİLGİ VE BECERİ KAZANDIRMAK, İSTİHDAM YARATMAK

Projenin amacı özetle şu şekilde belirtildi: “Söz konusu potansiyel katılımcı gurubu, eğitimlerini sürdürmekte oldukları okullarında temel mutfak becerilerini kazanmakta, fakat müfredattaki açıklık nedeniyle balıkçılık ve su ürünleri sektöründe rekabet edebilecek düzeyde mesleki bilgi ve uygulama becerilerine sahip olamadan mezun edilmektedirler. Son yıllarda balık ve su ürünleri sektörünün hızla gelişmesi, kalifiye eleman ihtiyacını da beraberinde getirdiği, çevredeki konserve balık ve dondurulmuş deniz ürünleri fabrikaları başta olmak üzere marketlerin balık reyonları, restaurantlar ve otel mutfakları gibi işletmeler, balık ve su ürünlerinin pişirilmesine kadar olan süreçte görevlendirmek üzere istihdam edilecek ara eleman bulamamaktadır. Projenin temel amacı; balık ve su ürünleri işleme alanında yeterli teknik bilgiye ve uygulama tecrübesine sahip bireyler yetiştirilerek sektörde kalifiye eleman istihdam edememekten kaynaklanan kayıpların önüne geçilmesi ve müfredatın yeterli mesleki beceri kazandırma konusundaki eksiklerinden dolayı istihdam edilemeyen mezunların istihdam edilebilir hale gelmesidir. Böylece sektörün ihtiyacı ve mezunların ihtiyaçları örtüşecek, planlanan eğitim programıyla her iki tarafın da problemine çözüm getirilmiş olacaktır.”

 

Son Güncelleme: 09.12.2014 08:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol