ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ HEPİMİZİN GURURUDUR..

ENEZ MEKTUBU - Ulaş DEMİRAY

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ HEPİMİZİN GURURUDUR..

ENEZ MEKTUBU - Ulaş DEMİRAY

Medya Keşan
Medya Keşan
22 Şubat 2022 Salı 22:35
ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ HEPİMİZİN GURURUDUR..

Çanakkale Köprüsü’nün açılışı 18 Mart’ta yapılacak. Köprü hepimizin gurur duyacağı görkemli bir yapıt oldu. Örneğin, Kütahya Zafer Havaalanı gibi yersiz, verimsiz, gereksiz bir yatırım olarak değil gençliğimizden beri hep hayalini kurduğumuz, gerekli ve verimli bir eser ortaya çıktı. Kar etmese bile çok önemli bir ihtiyaçtı. Kaldı ki ben burasının kar etmeyeceğini de düşünmüyorum. Geçiş ücreti 15 Avro olarak belirlendiğine göre, yani 225 TL ödenerek geçilecek. Zaten feribot ücretleri de şimdiden 100 TL olarak uygulanmaya başlandı. Bence saatlerce kuyrukta feribot sırası beklemeye değmeyecek bir ücret farkı var. Üstelik burasının İznik körfezi gibi ikinci bir alternatif kara yolu da yok. O nedenle bence burası karlı bile olabilir.

***

Ne var ki bizim her şeye, ota moka muhalefet etmeyi solculuk, ulusalcılık falan sanan bir kısım insan bu yapıyı da, koro halinde küçümsemeye, hatta karalamaya başladı bile… Elbette bu köprünün devletin kendi imkanlarıyla, yıllar önce yapılmamış olmasını, ya da daha başka haklı gerekçeler gösterilerek eleştirilmesini yapmak da yanlış olmaz. Ama öncelikle yılların özlemi olan bu eseri gerçekleştirenleri kutlamak, teşekkür etmek, alkışlamak solculuğumuza zarar vermez. Aksine bizim vatan sevgimizin samimiyetini gösterir.

***

Bu güzel eserin açılışının Sn. Cumhurbaşkanı’nın doğum günü yapılması kararından “Halkın talebi dikkate alınarak” vaz geçilmesi ile son anda hiç de hoş olmayan bir yanlıştan dönüldü. Yanlıştan dönmek de bir cesaret ve samimiyet ifadesidir. Şimdi yanlıştan dönme sırası bu gurur abidesine karşı çıkanlarındır. Alkışlamasanız da, pusuda bekleyen trollere “İşte solcular bunlar.. Her şeye karşı çıkarlar” lafını söyletmemek için susunuz..

***

Çanakkale köprüsü hepimizin gururudur. Emek veren ve başaran herkesi kutluyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol