DARDANEL İPSALA’DAN, BARINAK MECİDİYE’DEN ENEZ'E NASIL DÖNDÜ? BİR YEREL YÖNETİM EFSANESİ… ŞEVKET KURT(5)

​​​​​​​ENEZ MEKTUBU / Ulaş DEMİRAY

DARDANEL İPSALA’DAN, BARINAK MECİDİYE’DEN ENEZ'E NASIL DÖNDÜ? BİR YEREL YÖNETİM EFSANESİ… ŞEVKET KURT(5)

​​​​​​​ENEZ MEKTUBU / Ulaş DEMİRAY

Medya Keşan
Medya Keşan
02 Temmuz 2022 Cumartesi 09:09
DARDANEL İPSALA’DAN, BARINAK MECİDİYE’DEN ENEZ'E NASIL DÖNDÜ?  BİR YEREL YÖNETİM EFSANESİ… ŞEVKET KURT(5)

Şevket KURT’un 7 yıla sığdırdığı bu hizmetleri elbette bu kadar da değil. Doğrudan bir belediye başkanı olarak zaten görevi olan bu işlerin yanında bir de ağırlığını koyarak, ya da yönlendirerek yaptığı işler var. Örneğin bizim yaştakilerin SEMKUR, şimdikilerin DARDANEL dedikleri fabrika eğer KURT’un gayretleri olmasaydı İpsala’da kurulacaktı. Doğrusu da oydu. Zira ihracata dönük bir salça fabrikasının, hem gümrük kapısına yakınlığı, hem asfalt bir yolla daha kolay ulaşım imkanları, İpsala ve köylerinden daha rahat ve yeterli işçi bulunabilmesi gibi faktörler fabrikanın İpsala’da kurulmasının daha mantıklı olacağının göstergeleriydi.

O sıralar Enez’den İpsala’ya yol yoktu, Keşan’a giden yol ise stabilize ve berbat bir yoldu. Nüfus 2000 kişi idi. Evlerin bahçeleri hariç domates, sebze üretimi yapılmıyordu. Enez gümrüğe ve asfalt bir yola kilometrelerce uzaklıktaydı. Ama “Bir de Enez’i görelim” diyerek gelen fabrika patronlarına Şevket Kurt öyle güzel (Ama biraz da abartarak) bir sunum yaptı ki kafalar karıştı ve fabrika Enez’de kuruldu. Ama sadece akıl vermekle kalmadı tüm kuruluş aşamasında en önde o vardı.

***

Enez Limanı ilk önce Saros körfezinde tek bir BALIKÇI BARINAĞI olarak , Enez'de planlanmıştı. Sonrasında zamanın egemenleri tarafından bu barınağın Enez’den alınıp Mecidiye’ye taşınması ortaya çıktı. Bu konuda da Şevket KURT sessiz kalmadı. Eski ama saygın bir milletvekili olan aynı zamanda Ankara’da geniş bir çevresi de bulunan Av. Fahir Giritlioğlu’ndan yardım istedi. Girirtlioğlu Enez’e geldi ve gerekli araştırmaları yaptı. O zamanki Belediye Binasının bir odasında Liman Başkanı Erol Taşçıoğlu ile birlikte uzun bir yazı hazırladılar. Bu yazıda Enez’in tarihte 2 limanlı bir kent olması, hali hazırda bir liman Başkanlığının bulunması, Enez’in balıkçılık açısından önemi, Yunan balıkçılarının karasularımızda avcılığının önlenmesi gibi faktörler dile getirildi. Çok bilgilendirici ve etkileyici bir yazı idi. Nitekim çok kısa süre sonra yanlıştan dönüldü ve barınak inşaatı tekrar Enez’e yönlendirildi. Yazının bir suretini hala saklıyorum.

***

Hizmette dur durak bilmeyen Şevket KURT’la 1980 yılında festivalde konuk ettiğimiz Bulgaristan folklor ekibi ile gelen Haskova Komünist Partisi Sekreteri Dimitri Dobref’in konuğu olarak Bulgaristan’a gittik. Güzel ve örnek çalışmalar gördük. Lafı daha fazla uzatmadan söyleyeyim ki eğer Şevket Kurt’un birkaç ay daha görev süresi olabilseydi, Bulgaristan’da gördüğümüz örneklerden esinlenerek, o yıllarda KAPALI HAVUZLU BİR ANA OKULU’NA ve sahili kaymak gibi temizleyip düzelten bir sisteme ve bugün Antalya’da, Marmaris’te hala kullanılan remorklu taşımacılığa Enez bundan 40 yıl önce kavuşmuş olacaktı. Ne yazık ki 6 Eylülde Bulgaristan’dan döndük, 12 Eylülde Türkiye faşizmle tanıştı. Şevket Kurt dönemi de sona erdirildi.

***

Başlıklar halinde aktarmaya çalıştığım Şevket Kurt’un bu döneminden aklımda kalanlar bunlar. Ancak başardığı, yaptığı her iş, ayrı bir macera, ayrı bir dizi konusu ve bir başarı öyküsü…

Oğlum Meriç’e vasiyet ettim. Eğer bir gün kendilerini aşmayacak maddi imkanları bulabilirlerse bu konuda bir dizi, ya da uzun metrajli bir film, ya da bir Şevket Kurt belgeseli yapmasını istedim. Şevket Kurt bu dünyadan sıradan bir insan gibi, gelişi güzel geçip gitmemeli.

Şu anda yaşlılığın sonucu sağlık durumu çok da iyi olmayan bu Enez Efsanesi için sağlığında iken de yapılacak incelikler ve gösterilecek vefa duyguları olduğunu düşünüyor ve bekliyorum.

***

Şimdi bu yazının ardından bir başka beklentim daha var. Sonraki Enez Belediye Başkanları da bazen iki dönem, yani 10 yıl yaptıkları kendi dönemleri ile ilgili böyle bir envanter çalışması yapsalar da Enez’e verdikleri hizmetleri mukayese edebilseler. Herkes görse..

Kendi gözlemimi söyleyebilirim. Sonrasında gelen Belediye Başkanlarımız da elbette önemli hizmetler ve eserler vermişlerdir. Ama hepsinin verdiği eserleri toplasanız Şevket Kurt’un eserlerinin yarısı eder mi? Bilmiyorum. Takdir sizin…

***

Önce vermesini, sonra da fazlasıyla almasını bilen, hizmet etmeyi ve başarmayı en büyük keyif olarak gören, benim yaşamımı çok renkli hale getiren, kendisinden çok şeyler öğrendiğim 50 yıllık dostum, sevgili ağabeyim ve tanıdığım en başarılı Yerel Yönetici olan Sayın Şevket KURT’a tüm hizmetleri ve dostluğu için çok teşekkür ediyor, önümüzdeki yıllarda yerel seçimlerde görev almaya hazırlanan tüm gençlerimize onu örnek gösteriyorum.

Onu tanımadan ortaya çıkmayın.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol