ENEZ MEKTUBU

Yaz bitti.  Yaşam yeniden özüne döndü, hareketlendi. Eylül ayı ile birlikte, bütün yurtta, kimileri TV lerde bu yıl hangi dizileri seyredeceğinin seçimini yapadursun, kimileri de siyasette bir koltuk edinmenin çarelerini arıyor.. Siyasetin suyu hızla ısınıyor. Kimi -sözde- aday adayları kapı kapı dolaşıyorken kimileri de olayın ASIL çözüm yeri olarak belirlenen Ankara’nın yollarını aşındırıyor. Örneğin, Keşan’a, Enez’e Belediye Başkanı olabilmek için Kars’tan ya da Tokattan etkili ve yetkili kişilerden destek almak uğruna yollara düşülüyor. Onlardan medet umuluyor.

***

Keşan ve Enez’de durumu gözlemliyorum.. Örneğin Keşan’da henüz resmen açıklanmasa da aday olacağı söylenen pek çok isimden söz ediliyor. Ne var ki; şöyle basını karşısına alıp “Ben partimden aday olmak için yola çıktım” diyebilen birine de rastlanmıyor.. Örneğin CHP de bütün gözler öncelikle mevcut Başkan’a çevrili.. Sn. Mehmet ÖZCAN aday olacak mı, olmayacak mı, bilinmiyor.. Zaman zaman “Aday olmayacağım” dese de bir başka ortamda “Şartlar değişti, yine aday olabilirim” diyerek kafaları karıştırıyor.. Bu da CHP’li aday adaylarının ortaya çıkıp serbestçe çalışmaları konusunda önemli bir engel olarak öne çıkarken –örneğin- Mustafa HELVACIOĞLU gibi rakip adayların da hesaplarını yeniden gözden geçirmelerine neden oluyor..  Çünkü yaygın kanaat ÖZCAN’ın yeniden aday gösterilmesi durumunda, AKP den aday olması beklenen HELVACIOĞLU’na, BAŞKANLIK yolunun  ardına kadar açılacağı söyleniyor. Yani formül belli. AKP’nin tek şansı HELVACIOĞLU, HELVACIOĞLU’nun TEK şansı ise CHP den ÖZCAN’ın yeniden aday gösterilmesi…

***

Geçtiğimiz günlerde, DANIŞMA KURULU Toplantılarında “HAVANDA SU DÖVEN” CHP için, acaba aday belirleme konusunda ÖN SEÇİM bir çare olur mu? Buna “EVET” diyebilecek tarafsız bir gözlemci bulmak zor... Belediye Başkanlarının BİZZAT kendilerinin oluşturup şekillendirdiği üye ve delege yapısından hangi sonucun çıkacağını anlamamak mümkün değil.. Böylesine sağlıksız, niteliksiz ve gelişi güzel bir üye yapısı ile sosyal demokrat bir parti örgütlenmesini savunmak, demokrasiden, hukuktan söz etmek de mümkün değil.. Örneğin 2700 üyesinin olduğu söylenen Keşan İlçe Örgütü’nde yaklaşık 500 üye adına kayıtlı CEP, hatta sabit ev telefon kaydı bile bulunmuyor.. İletişim çağındaki bu rakamlar üyelerin niteliği konusunda da yeterli bir  fikir verebiliyor..

***

Ama her şeye rağmen, CHP için, Keşan’da yeni ve taze bir kan için şans hala çok yukarılarda… Yeni bir isim yeni bir heyecan yaratabilir.. Keşan’ın özgürlükçü, çağdaş tabanı yine yüzünü CHP ‘ye çevirebilir. Sn. Mehmet ÖZCAN yürekli bir çıkışla “Bu defa yokum” diye yüksek sesle tavrını netleştirir ve genç adaylara bugünden yol verirse, hatta onları özendirir ve yönlendirirse, deneyimlerini onlarla paylaşırsa aday hangi yöntemle belirlenirse belirlensin ibre CHP ye döner.. Genel kanaat budur..

Bu, Sn. ÖZCAN için zor bir karar olabilir. Ama daha önce de yazdığım gibi “Zamanında çekilmesini bilmek” de bir başka zafer için doğru bir başlangıçtır.

***

Enez mi? Orası başka bir alem… Şimdilik BOSTANCI tek başına, rakipsiz ve tek kale maç yapıyor.. Ayrıca yazacağım.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol