ENEZ MEKTUBU - Ulaş DEMİRAY

Edirne Valisi Ekrem CANALP ilginç hamleleri ile Edirnelileri şaşırtıyor… Son olarak Muhtar Dernekleri’ni birleştirip bir federasyon oluşturması, onlara bir KONAK tahsis etmesi, sivil toplum örgütlenmelerine ve yerel demokrasiye verdiği önem için çok güzel örnek…  Sayın Vali’nin özellikle üretici kadınların örgütlenmesi, eğitilmesi ve desteklenmesi konusunda gösterdiği gayretler ve elde ettiği başarılar herkese ama en başta sosyal demokrat olduğu iddiasındaki yöneticilere ders olmalı…  

Bazı sloganlar söylenir ama lafta kalır. Örneğin sosyal demokratların “Özgür birey, örgütlü toplum, demokratik devlet” sloganı, sadece güzel bir laf olarak ortada durur ama çoğu yer ve zamanda yaşama geçmez… Gerçi lafla peynir gemisi de yürümez ama bir vali gelir sizin söyleyip de yapamadıklarınızı yaşama geçirir.

***

AKP yurt genelinde ama biraz da fazlasıyla Edirne özelinde hızla oy kaybediyor. Geneldeki nedenleri saymak bu sayfanın kaldıracağı yük değildir. Ama Edirne’deki en büyük kayıp nedeninin yıllardır Edirne’ye bir çivi bile çakamamış olan iktidarın Milletvekili Sn. Fatma Aksal olduğunda herkes hemfikirdir. Bu hanımefendinin,  Edirne’nin sorunları için Ankara’ya giden değil, Ankara’nın emirlerini, duyurularını Edirne’ye taşıyan bir görev anlayışı var. O nedenle AKP yeni bir çizgi yeni bir silkelenme ihtiyacı hissediyorsa öncelikle ilk genel seçimde Edirne Milletvekilliği için Vali Ekrem Canalp gibi yaratıcı, üretken, STK’lara inanmış, yerel yönetimlerin önemini kavramış, yaptıkları ile her kesimden halkın gönlünde taht kurmuş birini aday göstermelidir.

***

Enez’de Çavuşköy Manastırı diye bilinen yere 50 yıldan sonra nihayet gidebildim. Ne kadar geç kaldığımı anladım ve üzüldüm. Burası, Çavuşköy ve Yenice köylülerinin bir dallık ve mesire yeri olarak da kullanılıyor. SAKLI VADİ diyebileceğimiz bu alandaki yüzlerce yıllık, yorgun çınar ağaçları bana sahipsiz ve korumasız gibi geldi.. Acaba tescillendiler mi? Yaşları belirlenip bilgilendirici tabelalar asılsa iyi olmaz mı? Manastırın adı var kendi yok. Bir restorasyon herhalde mümkün değil ama bu alan düzenlenir ve koruma altına alınırsa yabancı turistlerden de oldukça ziyaretçisi olur. 

Ama şimdilik acil dileğim çınar ağalarının tescillenmesi ve koruma altına alınması… Bir de en kısa zamanda çevre doğaseverlerle burada güzel bir piknik düzenlenmesi...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol